VYKDOMI PROJEKTAI
„Su jaunimu Vilniaus miesto savivaldybėje dirbančių specialistų kompetencijų gerinimo mokymai psichoaktyviųjų medžiagų, prevencijos ir žalos mažinimo srityse“
Šis Vilniaus m. savivaldybės finansuojamas projektas 2023 m. balandį-gruodį apmokys ir įgalins iš viso 320 tikslinių grupių – su jaunimu Vilniuje dirbančių specialistų (bendrojo ugdymo įstaigose veikiančių visuomenės sveikatos specialistų, psichologų ir socialinių pedagogų; skirtingose organizacijose / įstaigose dirbančių psichologų ir socialinių darbuotojų) – atstovų profesinėje veikloje taikyti psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos ir žalos mažinimo principus. Bus parengti ir vesti 12 mokymų (3-4 val. trukmės).
“Pilietinės visuomenės advokacija dėl tinkamo atsako į ŽIV kertinėms visuomenės grupėms“
Projektu siekiama paskatinti pokyčius dėl nacionalinės ŽIV politikos atnaujinimo ir jos įgyvendinimo, žinant, kad Lietuva atsilieka nuo JT nustatytų ŽIV įveikimo tiklsų 90-90-90. Siekiama, kad būtų prieinamas tvarus, valstybės finansuojamas ir nestigmatizuotas gydymas dėl ŽIV, būtų panaikintos visos kliūtys išsitirti dėl ŽIV greitaisiais testais ir atsirastų patekimo į ŽIV ligos gydymą pagalba, ypač asmenims išėjusiems iš laisvės atėmimo vietų. Šių įstaigų socialiniai darbuotojai bus apmokyti padėti ŽIV turintiems asmenims. Projektas vykdomas nuo 2023 m. vasario vidurio iki 2024 m. vasario. Projektą finansuoja ViiV.
Edukacinė iniciatyva „Saugi erdvė“ („Be Safe Lab“)
“Mirčių nuo perdozavimo prevencija tarp švirkščiamuoju būdu opioidus vartojančių asmenų – pilotinis projektas trijose savivaldybėse”.
Koalicija “Galiu gyventi” koordinuoja Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento finansuojamą pilotinį naloxono (opiatų priešnuodžio) skyrimo ir dalijimo projektą, kurio metu penkiose savivaldybėse – Alytuje, Kauno m., Visagine, Vilniuje ir Klaipėdoje – naloksonas skiriamas ir dalijamas (kai kuriuose miestuose -planuojamas dalinti) per žemo slenksčio kabinetus.
.
ĮGYVENDINTI PROJEKTAI
Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos ir žalos mažinimo mokymai Vilniaus m. policijos ir viešosios tvarkos pareigūnams, greitosios pagalbos ir klubų / barų darbuotojams
Šis Vilniaus m. savivaldybės finansuojamas projektas 2022 m. balandį-gruodį apmokė 3 tikslines grupes diegti įrodymais grįstas psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos ir žalos mažinimo priemones ir taip mažinti vartojimo riziką bei žalą (ir mirtis nuo perdozavimo) pasilinksminimo vietose ir jų aplinkoje. Parengti ir vesti 13 mokymų (3-6 val. trukmės) bei atmintinės šioms tikslinėms grupėms:
a) pasilinksminimo vietų darbuotojams,
b) policijos patruliams bei kriminalinės policijos darbuotojams,
c) viešosios tvarkos skyriaus vyr. specialistams, greitosios pagalbos išvažiuojamųjų brigadų darbuotojams.
„Veiksminga narkotikų politika Lietuvoje: nuo baudimo į pagalbą“
Projekto tikslas – veiksmingos narkotikų politikos, orientuotos į visuomenės saugumą ir sveikatą, įgyvendinimo spartinimas advokacijos veiklomis, sukuriant sąlygas:
- narkotinių medžiagų disponavimo dekriminalizavimui ir mokslu grįstiems sprendimams;
- nukreipimų nuo bausmių į pagalbą algoritmo sukūrimui, pilotavimui ir vertinimui Kaišiadorių raj.
Pagrindinės projekto veiklos:
- Vykdėme advokacijos ir viešosios nuomonės formavimo kampaniją, nukreiptą į teisės aktų pakeitimų ir alternatyvų bausmėms inicijavimą. Pasitelkę ekspertus iš kitų NVO, vykdėme valdžios institucijų priežiūrą, aktyviai teikėme pasiūlymus dėl subalansuotos narkotikų politikos ir jos įgyvendinimo. Formavome visuomenės nuomonę apie efektyvią narkotikų politiką ir skatinome diskusiją – parengėme peticiją, sykūrėme 12 tinklalaidčių narkotikų politikos temomis (žr. https://www.facebook.com/galiugyventi) .
- Kartu su projekto partneriu Kaišiadorių raj. Visuomenės sveikatos biuru sukursime, pilotuosime, vertinsime ir kitoms savivaldybėms perteiksime įstaigų bendradarbiavimo algoritmą (į sveikatą ir visuomenės saugumą orientuotą nukreipimų modelį, pagrįstą Estijos praktika), kuris užtikrintų, kad vartojantis asmuo būtų ne persekiojamas, o nukreiptas į pagalbą.
Projekto partneris: Kaišiadorių raj. savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras.
Projekto trukmė: 24 mėn.
Projektas finansuotas Aktyvių piliečių fondo (Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos finansinių mechanizmai).
“Lietuvos atsako į ŽIV infekcijos plitimą gerinimas, siekiant mažinti šalies rodiklių atotrūkį nuo JT ŽIV valdymo strategijos 90-90-90”
Bendradarbiaudama su sveikatos bendrove “GSK Lietuva”, Koalicija “Galiu gyventi” nuo 2019 m. balandžio iki 2020 m. lapkričio vykdė projektą, kuriuo siekė gerinti Lietuvos atsaką į ŽIV ir veiksmingiau siekti JT tikslo 90-90-90, kuris reiškia, kad 90 proc. asmenų, turinčių ŽIV, žino savo teigiamą ŽIV statusą, 90 proc. iš jų gydosi ir 90 proc. iš besigydančiųjų pasiekia gerų gydymosi rezultatų”. Kol kas Lietuvos antrasis 90-tukas – tik apie 43 proc. Rengėme aptarimus su suinteresuotomis institucijomis, apskrito stalo diskusiją su SAM ministru ir pavaldžiomis įstaigomis, dalyvavome ŽIV/AIDS ir LPI veiksmų plano Koordinavimo tarybos darbe, kartu su NVSC rengėme naujo etapo ŽIV/AIDS ir LPI veiksmų plano projektą.
“ŽIV iššūkis: atotrūkio įveikimas Lietuvoje”
..
Žalo mažinimo informacinė palapinė „Saugi erdvė” 2017 m. apkeliavo tris muzikos festivalius: “Supynes” (birželio 30 – liepos 2 d.), „YAGA Gathering“ (rugpjūčio 3–7 d.) ir „LOFTAS Fest“ (rugsėjo 8-9 d.). Festivaliuose įrengtose edukacinėse palapinėse apsilankę renginių dalyviai galėjo gauti sveikatos specialistų konsultacijas apie psichoaktyvių medžiagų poveikį ir riziką, saugius lytinius santykius, savo blaivumą pasitikrinti alkotesteriais, nemokamai atlikti greitąjį ŽIV testą. Ne bausti ir bauginti, o šviesti ir suteikti pagalbą – tokiu principu vadovaujasi edukacinė iniciatyva „Saugi erdvė“. „Palapinėje apsilankę žmonės dažniausiai domėjosi psichoaktyvių medžiagų maišymo poveikiu ir rizikomis, klausė ar Lietuvoje galima išsitirti psichoaktyvių medžiagų sudėtį ir grynumą”, – prisimena Girvydas Duoblys, koalicijos „Galiu gyventi“ atstovas. 2018 m. kartu su Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentu bei kitais partneriais tęsėme šią iniciatyvą psichoaktyvių medžiagų vartojimo ir su juo susijusių nelaimingų atvejų prevencijos tikslais bei aplankėme 4 muzikos festivalius: “Sūpynes”, “Yaga Gathering”, “Radistai Village” ir “Loftas Fest”.
g.
Regioninis projektas „Žalos mažinimas veikia: finansuokite!“, kurį vykdo Eurazijos žalos mažinimo tinklas ir finansuoja Globalus fondas kovai su AIDS, tuberkulioze ir maliarija. Pagrindinis šio regioninio projekto dėmesys yra skiriamas AIDS epidemijai mažinti, stiprinant advokacinę veiklą dėl tvaraus narkotikų žalos mažinimo programų finansavimo, įtraukiant partnerius iš Gruzijos, Kazachstano, Moldovos, Tadžikistano, Baltarusijos ir Lietuvos.
.
.,
„NVO advokacijos įgūdžių stiprinimas siekiant efektyviai daryti įtaką politikos formavimo procesams“. Koalicija „Galiu gyventi“ (KGG) įgyvendino projektą „NVO advokacijos įgūdžių stiprinimas siekiant efektyviai įtakoti politikos formavimo procesus“, kuris buvo finansuojamas iš Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo 2009-2014 m. periodo NVO programos Lietuvoje. Šiuo metu projektas yra palaikomas KGG ištekliais.
.
UNGASS projektas: 2015 m. gruodžio mėn. – 2016 m. gegužės mėn. Nevyriausybinių organizacijų ir ekspertų koalicija „Galiu gyventi“ (KGG) kartu su Eurazijos žalos mažinimo tinklu (EHRN) įgyvendina projektą, skirtą pasiruošti Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos specialiajai sesijai (UNGASS) narkotikų klausimais. UNGASS 2016 – ypatingą reikšmę turintis renginys, kurio metu po aštuoniolikos metų pertraukos Jungtinės Tautos peržiūrės ir diskutuos apie narkotikų politiką pasaulyje. UNGASS vyks 2016 m. balandžio 19-21 d. Niujorke.
.
.
2008-2017 m. Koalicija „Galiu gyventi“ iš Atviros Lietuvos fondo perėmė ir vykdė Atviros visuomenės instituto (AVI) tarptautinių visuomenės sveikatos seminarų logistikos administravimą. Seminarai skirti aktualioms labiausiai pažeidžiamų grupių visuomenės sveikatos problemoms spręsti. Seminarų temos: visuomenės sveikatos politika, medicinos etika, tuberkuliozės kontrolė, ŽIV/AIDS prevencija, narkotikų priklausomybės gydymas ir žalos mažinimas, psichikos sveikata, paliatyvioji slauga ir pan.
.
.
„Paslaugų užtikrinimas ŽIV/AIDS paveiktiems žmonėms (apimant švirkščiamųjų narkotikų vartotojus) bei jų teisių gynimas“
Koalicija „Galiu gyventi“ (KGG) pradėjo įgyvendinti projektą „Paslaugų užtikrinimas ŽIV/AIDS paveiktiems žmonėms (apimant švirkščiamųjų narkotikų vartotojus) bei jų teisių gynimas“, kuris finansuojamas iš Europos ekonominës erdvės finansinio mechanizmo 2009-2014 m. periodo NVO programos Lietuvoje.
.
.
Jaunimo vaidmens narkotikų politikos formavime ir įgyvendinime stiprinimas – tęsinys
Nuo 2011 m. birželio Koalicija „Galiu gyventi“, bendradarbiaudama su naujai išrinktu Lietuvos mokinių parlamentu, tęsia projekto „Jaunimo vaidmens narkotikų politikos formavime ir įgyvendinime“ vykdymą.
.
Teisinė pagalba narkotikų vartotojams.
Politikos formavimas dvejopos TB ir ŽIV infekcijos srityje (Integruoto TB ir ŽIV gydymo stebėsenos projekto II dalis).
Pirminės ir antrinės ŽIV prevencijos tarp išėjusių iš laisvės atėmimo vietų stiprinimas vietos lygmenyje.
„Jaunimo vaidmens narkotikų politikos formavime ir įgyvendinime stiprinimas“.
STEPS – dalyvavimo visuomenės sveikatos tiriamajame darbe stiprinimas (angl. Strengthening Engagement in Public Health Research).