Žinių radijo laida “Atviras pokalbis”: Ar griežtindami sankcijas sumažinsime narkotikų vartojimą?

/ 2016-03-07 / Publikacijos kategorija: Narkotikų politika, Naujienos

Lietuva viena iš lyderių pagal įkalintų žmonių skaičių Europos Sąjungoje. Tai, kad baudžiamoji politika mūsų šalyje yra labai griežta teigia ir mokslininkai, ir kriminologai, pavieniai politikai bei atviros visuomenės atstovai.  Tarptautinėms organizacijoms, dirbančioms žmogaus teisių srityje ir nevyriausybinėms organizacijoms kelia nerimą tai, kad Lietuvoje neproporcingai didelis narkotikus vartojančių asmenų kriminalizavimas už smulkius su narkotikų vartojimu ar disponavimu savo reikmėms susijusius nusikaltimus.

Vis tik Lietuva pasirinko žengti dar vieną žingsnį bausmių griežtinimo keliu. Nuo balandžio 1 dienos, įsigaliojus naujai Administracinių nusižengimų kodekso redakcijai, atsakomybė už narkotikų įsigijimą ir disponavimą liks įtvirtinta  „tik“ baudžiamajame kodekse. Tai yra, pas jus radus bet kokį narkotinių medžiagų kiekį, jums grės būtent baudžiamoji atsakomybė už disponavimą narkotinėmis medžiagomis, nežiūrint į tai, kad kiekis gali būti itin mažas, aiškiai skirtas ne prekybai, o vartojimui – dažnai sąlygotam priklausomybės ligos – tenkinti.

Kokių tikslų siekiama ir rezultatų tikimasi iš tokios iniciatyvos? Kiek tai kainuos valstybei, ar atneš bent kokių teigiamų rezultatų? Ar už grotų „pasodinę“ bei retai sumokamomis baudomis apkrovę iš smalsumo eksperimentuojantį  ar priklausomybe sergantį ir į gydymą dar nepatekusį asmenį kursime geresnę, saugesnę ir sveikesnę visuomenę? Uždėsime asmeniui teistumo etiketę? Ar sugebėsime pripažinti, kad represinės priemonės pralaimėjo ir nukreipsime valstybės politiką į pagalbos teikimą, o ne į baudimą ir tolimesnį žmonių stigmatizavimą bei stūmimą į visuomenės užribį.

Apie tai šiandien laidoje diskutuosime su Vidaus reikalų viceministru Artūru Norkevičiumi, Koalicijos „Galiu gyventi“ administracijos direktore Jurgita Poškevičiūte, 2-ojo Vilniaus policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus viršininku Robertu Daugėnu, savo istoriją taip pat papasakos buvęs narkotikų vartotojas Arvydas, ne kartą „savo kailiu“ patyręs represijas iš pareigūnų už narkotikų turėjimą savo reikmėms. Telefonu kalbinsime Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininką Julių Sabatauską.

Tagged under:
TOP