Visuomenininkai: ŽIV tyrimams valstybė neskiria pakankamo dėmesio
Lietuva išlieka vienintele Europos Sąjungos šalimi, kurioje ŽIV plitimas nėra sustabdytas, tačiau valstybė nėra linkusi finansuoti tyrimų visoms rizikos grupėms, sako visuomeninių organizacijų atstovai.
ŽIV infekuotaisiais besirūpinanti nevyriausybinė organizacija „Demetra“ skelbia, jog Lietuvoje gali būti per 2,5 tūkst. asmenų, užsikrėtusiųjų ŽIV, tačiau tikslūs skaičiai esą nėra žinomi, kadangi rizikos grupėms priklausantys asmenys dėl įvairių priežasčių nėra tiriami.
„Lietuvoje pakankamai mažai testuojama žmonių, todėl ŽIV užsikrėtusių žmonių skaičius nėra žinomas. Prieinamumas yra pakankamai sudėtingas. ŽIV paplitimas tarp rizikos grupių vienintelėje Lietuvoje iš visos Europos Sąjungos nėra sustabdytas. Visoje Europoje yra tendencija ŽIV užsikrėtusių asmenų mažėjimo, Lietuvoje tas skaičius auga. Deja, grėsmingai auga ir skaičius užsikrėtusių moterų, vos ne tris kartus“, – spaudos konferencijoje penktadienį sakė „Demetros“ steigėja ir vadovė Svetlana Kulšis.
Keldami šią problemą visuomenininkai lapkričio 21-28 dienomis prisijungia prie Europos ŽIV testavimo savaitės, kurios metu bus galima nemokamai ir anonimiškai per kelias minutes pasitikrinti nuo ŽIV mobilioje klinikoje Vilniuje, taip pat gydymo bei kitose įstaigose dar dešimtyje šalies miestų.
Asociacijos „Demetra“ atstovai tvirtina, kad didžiausios problemos yra ne ŽIV infekuotųjų gydymas, kurį valstybė visiškai finansuoja, tačiau tai, jog didžioji dalis rizikos grupių negauna informacijos apie viruso plitimą ir apsisaugojimą nuo jo, o svarbiausia – didžioji dalis rizikos grupių negauna nemokamų tyrimų.
„Lietuva, Latvija ir Estija patenka į Rytų Europos ir centrinės Azijos regioną, kuris ŽIV paplitimo prasme yra labai specifinis. Jame ŽIV infekcija yra praktiškai jau pasiekusi epidemijos lygį. (…) Daugiau nei 10 metų ŽIV šiame regione plinta sparčiausiai, t.y. didėjimas yra pats greičiausias ir vyksta nuosekliai daugiau nei 10 metų. Ir plitimas daugiausiai šiame regione yra būtent tarp rizikos grupių, kurios yra apibrėžtos, teisės aktuose įvardintos, bet testavimas tarp jų praktiškai visiškai nevyksta“, – sakė Nevyriausybinių organizacijų ir ekspertų koalicijos „Galiu gyventi“ administracijos vadovė Jurgita Poškevičiūtė.
Pasak visuomenininkų, ŽIV rizikos grupės yra kalintieji laisvės atėmimo vietose, vartojantys intraveninius narkotikus, sekso paslaugas teikiantys, homoseksualūs asmenys. Tačiau Lietuva esą yra vienintelė ES valstybė, kur nemokamai valstybės lėšomis tiriama tik vienintelė rizikos grupė – nuteistieji, taip pat nėščiosios.
J.Poškevičiūtė patvirtino, jog nemaža dalis rizikos grupėms priklausančių asmenų neturi ne tik socialinio draudimo, tačiau ir asmens dokumentų, tad jie negali gauti net ir numatytų nemokamų tyrimų.
Visuomenininkai skaičiuoja, jog vienas tyrimas, įskaitant ŽIV testą ir gydymo personalo teikiamas paslaugas, kainuoja iki 30 litų. Tuo metu vien medikamentai gydant infekuotą ŽIV asmenį per metus vidutiniškai atsieina 26 tūkst. litų.
Šiemet valstybė ŽIV tyrimams yra skyrusi 146 tūkst. litų, tačiau iš jų, „Demetros“ atstovų teigimu, dėl ypatingai griežtų sąlygų buvo panaudota tik apie 40 tūkstančių. Tuo metu vieno vadinamojo žemo slenksčio kabineto, teikiančio paslaugas neturintiems sveikatos draudimo, išlaikymas per metus kainuoja iki 80 tūkst. litų. Tokių kabinetų Lietuvoje veikia apie 10, tačiau jiems finansavimo nepakanka.
Konferencijoje dalyvavusi sveikatos apsaugos viceministrė Jadvyga Zinkevičiūtė pripažino, kad valstybė į šią problemą reaguoja „galbūt iš tiesų lėtokai“, bei patikino, kad diskusijos dėl jos sprendimo vyksta. Tačiau ji negalėjo pasakyti, ar artimiausiu metu bus numatytas finansavimas ir kitų rizikos grupių nemokamiems ŽIV tyrimams.
Nemokami ŽIV tyrimai visiems asmenims (taip pat ir neturintiems sveikatos draudimo) mobilioje klinikoje kitą savaitę Vilniuje bus atliekami pirmadienį Šnipiškėse, B.Laurinavičiaus skvere, antradienį – prie Vilniaus miesto savivaldybės ir trečiadienį Naujininkuose. Šios savaitės metu tyrimai bus atliekami Vilniaus Centro poliklinikoje, Nacionalinėje sveikatos priežiūros laboratorijoje, Naujosios Vilnios poliklinikoje. Taip pat iniciatyvą palaikančios gydymo įstaigos tyrimus iki kito penktadienio atliks Klaipėdoje, Kaune, Panevėžyje, Kėdainiuose, Vilkaviškyje, Visagine, Alytuje, Tauragėje, Biržuose, Pabradėje.
Pernai per šią savaitę asociacijos „Demetra“ kuruojamose institucijose buvo atlikti 1525 ŽIV tyrimai, iš kurių 7 rezultatas buvo teigiamas. Per metus asociacija atlieka apie 10 tūkst. nemokamų ŽIV tyrimų.
BNS info.