Pranešimas spaudai: Lietuvoje per savaitę – 20 teigiamų ŽIV tyrimų rezultatų

/ 2016-12-20 / Publikacijos kategorija: Naujienos, ŽIV

Per šį lapkritį vykusią Europos ŽIV testavimo savaitę Lietuvoje nustatyta dvigubai daugiau teigiamų ŽIV atvejų negu pernai tokios pačios akcijos metu. “Žemo slenksčio” ir kitos narkotinių medžiagų vartojimo žalos mažinimo paslaugos gali padėti sėkmingai užkirsti kelią tolimesniam ŽIV plitimui!

Pranešimas spaudai: Lietuvoje per savaitę – 20 teigiamų ŽIV tyrimų rezultatų

Lietuvoje per vieną savaitę, ištyruziv-savaites 1400 asmenų, gauta 20 teigiamų žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV) tyrimų rezultatų. ŽIV infekcijos atvejai nustatyti lapkričio pabaigoje vykusios Europos ŽIV testavimo savaitės metu. Pirminė diagnostika atlikta naudojant greituosius 1 minutės trukmės testus. Tai didžiausias teigiamų ŽIV testų skaičius per ketvirtus metus Lietuvoje vykdomą ŽIV testavimo akciją. Praėjusiais metais jos metu ištyrus panašų skaičių asmenų teigiamų rezultatų buvo dvigubai mažiau.

Pirminiais testais nustatytus ŽIV atvejus būtina patvirtinti papildomais tyrimais. Greitųjų ŽIV testų patikimumas siekia 99,96 procento. ŽIV testavimo savaitės metu gyventojai buvo tikrinti sveikatos priežiūros įstaigose, nakvynės ir pataisos namuose, bei viešose vietose – prekybos centruose, naktiniuose klubuose.

„Džiaugiamės didėjančiu visuomenės supratingumu, jog svarbu atlikti ŽIV tyrimą. Akcijos metu žmonės patys važiavo tikrintis, skyrė tam asmeninį laiką – tyrėsi apgalvotai, o ne todėl, kad netyčia atsidūrė ten, kur vyksta akcija. Mūsų durys neužsidarė, telefonai kaito nuo skambučių. Tačiau akcijos rezultatai – teigiamų testų skaičius – neramina labiau, nei džiugina”, – sakė ŽIV testavimo savaitės akciją vykdžiusios nevyriausybinės organizacijos „Demetra” vadovė Svetlana Kulšis. Jos teigimu, teigiamų testų kiekis patvirtina, kad ŽIV ištyrimo prieinamumas nacionaliniu lygiu turi perteklinių reikalavimų, o tai stabdo ŽIV valdymo pažangą Lietuvoje.

Santariškių klinikų Infekcinių ligų centro profesorė Raimonda Matulionytė sako, kad svarbi ŽIV valdymo problema Lietuvoje – vėlyvas gydymas. „Pacientai specialistą dėl ŽIV ligos pasiekia vėlai ir praranda geriausią prognozę lemiančią galimybę, kurią sukuria laiku pradėta antiretrovirusinė terapija, padedanti išvengti AIDS ir su tuo susijusio sergamumo bei pasiekti visavertį imuninės sistemos atsistatymą”, – sakė ji. „ŽIV ištyrimas gydymo įstaigose turėtų būti prieinamesnis, t.y. įtrauktas į Valstybinės ligonių kasos apmokamas paslaugas. Gydytojai, skiriant ŽIV tyrimą, turi vadovautis potencialiais rizikos veiksniais ir indikacinių ligų buvimu”, – akcentavo prof. R. Matulionytė.

Jai pritaria Globalaus fondo kovai su maliarija, tuberkulioze ir AIDS ekspertas Giedrius Likatavičius – jo teigimu, su ŽIV kovoti bus lengviau tuomet, kai žmonėms testavimas bus lengviau prieinamas. „Dabar Lietuvoje, kaip ir vakarų Europoje, dauguma ŽIV atvejų diagnozuojama gana vėlyvoje stadijoje. Nors galimybės testavimui – infrastruktūra bei tolesni priežiūros ir gydymo kompensavimo mechanizmai – yra, tačiau jie yra nepakankamai efektyviai išnaudojami”, – sako Giedrius Likatavičius.
Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Klinikinių tyrimų skyriaus Serologinių tyrimų poskyrio Laboratorinės medicinos gydytoja Vilnelė Lipnickienė teigia, kad didinti ištyrimą dėl ŽIV Lietuvoje – būtina. „Pastaruoju metu daugėja atvejų, kai infekcija aptinkama greitaisiais ŽIV testais, kuriems atlikti nereikalinga laboratorinė įranga. Platesnis šių testų naudojimas didintų ŽIV ištyrimo prieinamumą. Tai svarbu, nes ŽIV gali būti aptinkamas visoje populiacijoje, tai nėra tik tam tikrų rizikos grupių liga”, – sakė ji.

Lietuvoje net 65 proc. atvejų diagnozės metu ŽIV imuninių ląstelių skaičius yra mažesnis nei 350. Tai rodo, kad ŽIV dažniau diagnozuojamas vėlai, kai imuninė sistema jau ženkliai pažeista. Sveiko žmogaus imuninių ląstelių skaičius yra 1000 ir daugiau. „Norint, kad išsitirtų daugiau žmonių, turi keistis visuomenės ir medikų požiūris į ŽIV, kuris yra stigmatizuojantis bei diskriminuojantis. ŽIV su šiuolaikiniu gydymu bei medicinine priežiūra yra lėtinė liga, panaši į tokias ligas kaip diabetas ar padidėjęs kraujospūdis”, – sakė G. Likatavičius.

Laiku išsityrus ir pradėjus gydymą nuo ŽIV, žmogaus gyvenimo trukmė dramatiškai pailgėja, pagerėja jo gyvenimo kokybė bei sumažėja galimybė užkrėsti kitus asmenis. Jungtinių Tautų AIDS programa kviečia šalis sustabdyti ŽIV plitimą įgyvendinant jų ir Pasaulio sveikatos organizacijos programos „90-90-90” tikslus. Tam iki 2020 metų ne mažiau kaip 90 proc. žmonių, kurie yra užsikrėtę ŽIV, turėtų žinoti savo apie savo ligą.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, per dešimt šių metų mėnesių Lietuvoje nustatyti 168 nauji ŽIV infekcijos atvejai – daugiau nei per visus praėjusius metus. Iš viso Lietuvoje iki lapkričio 1 d. užregistruoti 2703 ŽIV užsikrėtę asmenys.

Nemokamus anoniminius ŽIV testus atlieka:

„Demetra”
Kauno g. 6, Vilnius
I – V 12:30 – 14:30
Tel. +37068710655

„Checkpoint”
Kauno g. 3A 105 kab., Vilnius
III 16:00 – 19:30
Tel. +37068710655

„Demetra” Klaipėda
Birutės g. 8, 101 kab., Klaipėda
III ir V 13:00-18:30
Tel. +37061004947

 

 

Tagged under:
TOP