Nevyriausybininkai diskutavo apie sveikatos politiką
Koalicijos „Galiu gyventi“ kvietimu sveikatos ir žmogaus teisių srityje dirbančios nevyriausybinės organizacijos dalyvavo apskritojo stalo diskusijoje, kurioje buvo dalintasi patirtimi bei aptarti konkretūs pavyzdžiai, kaip sekasi bendradarbiauti su valstybės institucijomis, dalyvauti formuojant žmogaus teisėmis pagrįstą sveikatos politiką, siūlyti sprendimus ir stebėti jų rengimo procesą.
Dauguma organizacijų teigė, kad susiduria su barjerais gaudami informaciją iš valstybės įstaigų, dalyvavimas darbo grupėse dažnai nelygiavertis, darbo grupių sprendimai net nebūna priimami balsavimo būdu. Tokiai pilietinei veiklai, be kurios sunkiai įsivaizduojamas kokybiškas demokratinių procesų funkcionavimas, valstybės įstaigos, ypač veikiančios sveikatos srityje, skiria mažai dėmesio, dažnai tik formaliai priima NVO atstovus į planavimo procesus ar reaguoja į užklausimus.
Tuo tarpu pilietinės organizacijos stengiasi telkti specialistus, kad galėtų kokybiškai dalyvauti sprendimų priėmime ir teikti siūlymus, tačiau žmogiškųjų ir finansinių išteklių labai trūksta, nes toks darbas kainuoja daug profesionalų laiko, o finansavimo šaltiniai – tik trumpalaikė užsienio rėmėjų parama. Diskusijos dalyviai apgailestavo, kad dažniausiai valdžia dėmesį atkreipia ne tada, kai NVO siūlo modernius sprendimus, o tada, kai organizuoja viešus piketus ar akcijas. Tokie veiksmų efektas irgi būna trumpalaikis. Renginio metu daug dėmesio skirta advokacijos stiprinimui bei sistemingų veiksmų svarbai bendradarbiaujant su valdžia inicijavimui.
Pabrėžta, kad bendraujant su valstybės institucijomis būtina vadovautis tarptautiniais dokumentais, į kuriuos atsižvelgiama formuojant bei įgyvendinant šalies sveikatos politiką, rengti šešėlines ataskaitas. Todėl siekiant bendrų tikslų nuspręsta galvoti apie naujus įrankius, pradėti glaudesnį bendradarbiavimą bei dialogą tarp pačių nevyriausybininkų, ieškoti bei apjungti reikalingus išteklius. Apskritojo stalo diskusijoje dalyvavo 10 nevyriausybinių organizacijų – „Psichikos sveikatos perspektyvos“, asociacija „Demetra“, „Žmogaus teisių stebėjimo institutas“, „Lietuvos Neįgaliųjų forumas“, „Raudonasis kryžius“, Lietuvos šeimų, auginančių kurčius ir neprigirdinčius vaikus, bendrija „Pagava“, asociacija „Gyvastis“, bendrija „Viltis“, „Lietuvos gėjų lyga“, „Lietuvos žmogaus teisių institutas“, Koalicija „Galiu gyventi“.