Kuriami advokacijos veiksmai žalos mažinimo paslaugoms plėsti

/ 2015-04-05 / Publikacijos kategorija: Naujienos, Projekto naujienos, Žalos mažinimas

2015 m. kovo 27 d. Koalicijos „Galiu gyventi“ iniciatyva buvo organizuotas seminaras „Žalos mažinimo advokacijos veiksmų planavimas“, kuriame dalyvavo nevyriausybinių organizacijų, sveikatos politiką vykdančių, sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių institucijų atstovai, taip pat žemo slenksčio kabinetų darbuotojai, narkotikus vartojančių asmenų bendruomenės nariai. Susitikimo tikslas buvo supažindinti dalyvius su žalos mažinimo paslaugų (žemo slenksčio kabinetų ir farmakoterapijos metadonu) prieinamumu bei finansavimo situacija Lietuvoje ir parengti advokacijos veiksmų planą dėl žalos mažinimo gerinimo Lietuvoje.

Šis renginys yra dalis regioninio projekto „Žalos mažinimas veikia: finansuokite!“, prie kurio Koalicija „Galiu gyventi“ prisijungė dar praėjusių metų lapkritį. Regioninį projektą finansuoja Globalus fondas kovai su AIDS, tuberkulioze ir maliarija, o koordinuoja Eurazijos žalos mažinimo tinklas. Tinklo atstovė Marija Subataitė atidarė seminarą, palinkėdama sukurti ambicingą advokacijos veiksmų planą, kuris užtikrintų, kad Lietuvoje atsirastų tvarus ir pakankamas žalos mažinimo programų finansavimas ir tuo būdu didėtų pagalbos prieinamumas švirkščiamuosius narkotikus vartojantiems asmenims Lietuvoje.

Koalicijos „Galiu gyventi“ direktorė Jurgita Poškevičiūtė trumpai apžvelgė žalos mažinimo programų padėtį Lietuvoje, kuri, jos teigimu, yra tokia prasta, kad kelia nerimą ir grėsmę visuomenės sveikatai bei saugumui. Ji įsitikinusi, kad Koalicijos „Galiu gyventi“ dalyvavimas regioniniame projekte „Žalos mažinimas veikia: finansuokite!“ suteiks naujų įrankių, siekiant įtikinti valdžią priimti būtinus ir neatidėliotinus sprendimus dėl žalos mažinimo programų finansavimo. Vienas iš tokių įrankių – „Lietuvoje teikiamų narkotikų žalos mažinimo paslaugų finansavimo, išlaidų bei kaštų analizė 2012–2013 m.“, kurį Koalicijos užsakymu atliko doc. dr. Marija Veniūtė, atstovaujanti Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos institutui. Buvo pristatyta ir narkotikus vartojančių asmenų bendruomenės jėgomis atlikta apklausa, kurios metu narkotikus vartojantys asmenys išsakė savo nuomonę dėl žalos mažinimo paslaugų prieinamumo problemų ir išskyrė jiems svarbiausius paslaugų elementus.

Aktyviai diskutuota, koks turėtų būti žemo slenksčio paslaugų teikimo modelis, kokie paslaugų elementai yra svarbiausi, kas turėtų jas finansuoti, organizuoti ir vadovauti metodiškai, kokia paslaugų aprėptis yra būtina, kad ŽIV prevencija būtų veiksminga, kokios galimybės kabinetų plėtrai.

Remiantis pateiktu tyrimu ir apklausa, seminaro dalyviai dirbo grupėse ir planavo advokacijos veiksmus, siekiant tvaraus žalos mažinimo paslaugų finansavimo ir bent vidutinės paslaugų aprėpties šalyje.

Tagged under:
TOP