Kodėl būtina formuoti į sveikatos ir socialines paslaugas orientuotą narkotikų politiką?

/ 2016-09-16 / Publikacijos kategorija: Komentaras, Narkotikų politika, Naujienos

Rugsėjo 14 d. Vilniaus romų tabore už neteisėtą narkotinių ar psichotropinių medžiagų įgijimą ar disponavimą nedideliais kiekiais  sulaikyti 48 asmenys. Jiems surašyti administracinių teisės pažeidimų protokolai (pagal LR administracinių teisės pažeidimų kodekso 44 str.). Nors teisėtvarkos institucijos tokiu būdu vis dar siekia vykdyti narkotinių medžiagų vartojimo prevencijos programas, tačiau didžioji daugumą baudų taip ir lieka nesumokėtos, o nuo narkotinių medžiagų priklausomų asmenų srautai į romų taborą nemažėja.

Kaip tik todėl, kad asmenys už neteisėtą psichiką veikiančių medžiagų vartojimą ir disponavimą savo reikmėms vis dar yra baudžiami, o ne nukreipiami į psichosocialinės pagalbos sistemą, baudimai ir baudos nepasiekia šiai poveikio priemonei keliamo tikslo – keisti vartojančio asmens elgesį (sumokėjęs baudą ar bausmę atlikęs asmuo savo gyvenimo tikslų siektų teisėtais būdais).

Jungtinių Tautų narkotikų kontrolės ir nusikalstamumo prevencijos biuro (UNODC)  2010 m. moksliniame seminare parengtas dokumentas “Nuo prievartos prie sąjungos: priklausomybės nuo narkotikų gydymas sveikatos priežiūros, ne bausmės pagalba” skatina valstybes formuoti į sveikatą orientuotą požiūrį apie priklausomybę nuo narkotikų. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) 2015 m. taip pat išleido konsoliduotas gaires, kuriose aiškiai paragino valstybes atsisakyti baudžiamųjų sankcijų už narkotinių medžiagų vartojimą.

Todėl ir Lietuvai yra būtina pradėti formuoti tokią šalies narkotikų politiką, kuri būtų orientuotą į visuomenės sveikatą, socialines paslaugas bei žmogaus teises.

TOP