Farmakoterapija metadonu: Estijos kalėjimuose seniai įmanoma, o Lietuvos – niekaip?

/ 2016-06-03 / Publikacijos kategorija: Komentaras, Narkotikų politika, Naujienos, Projekto naujienos, Žalos mažinimas

Estonia (7)

Nors priklausomybės gydymas vaistiniais opioidais seniai pripažintas veiksmingu, reglamentuotas ir privalo būti prieinamas, Lietuvoje šis gydymas vis dar staiga nutraukiamas asmeniui patekus į įkalinimo vietą. Todėl Kalėjimų departamento atstovams organizavome aukšto lygio vizitą į Estiją, parodyti, kaip praktiškai tai įgyvendinama.

Asmenų, priklausomų nuo opioidų, gydymas vaistiniais opioidais seniai pripažintas Pasaulio sveikatos organizacijos, reglamantuotas ir privalo būti prieinamas. Tačiau Lietuvoje toks gydymas vis dar staiga nutraukiamas, asmeniui patekus į Teisingumo ministerijos pavaldumo bausmės atlikimo vietą – su visomis neigiamomis pasekmėmis sveikatai. Nors Jungtinių Tautų agentūros ir komitetai, Lietuvos valstybės kontrolė ir NVO jau daugybę metų kelia šią problemą, Teisingumo ministerija tik 2015 m. rudenį pirmą kartą raštu pripažino, kad toks gydymas turi būti taikomas ir įkalinimo įstaigose, bet realus įgyvendinimas vis dar stovi vietoje.

Estijos įkalinimo įstaigose šis gydymas taikomas seniai, todėl kartu su Eurazijos žalos mažinimo tinklu Kalėjimų departamentui 2016 m. gegužės 23-25 d. organizavome aukšto lygio vizitą į Estiją (Taliną, Tartu ir Jehvį), kad iš arti susipažintų, kaip galima praktiškai įgyvendinti farmakoterapijos metadonu gydymą įkalinimo įstaigose. Vizito dalyviai aplankė tris įkalinimo įstaigas, susitiko su Estijos parlamento nariu Ken-Marti Vaheriu (buvusiu vidaus reikalų ir teisingumo ministru), analitikė Alyona Kurbatova iš Nacionalinio sveikatos plėtros instituto.

„Estijos Kalėjimų departamentas nuo opioidų priklausomų asmenų gydymą metadonu išsprendė profesionaliai ir jau džiaugiasi šios programos rezultatais. O Lietuva dėl neaiškių priežasčių vis dar trypčioja vietoje, ignoruodama praktinį gydymo įgyvendinimą laisvės atėmimo vietose“ – įžvalgomis iš vizito Estijoje dalinosi Koalicijos „Galiu gyventi“ advokacijos vadovas Girvydas Duoblys.

Kalėjimų departamento ir NVO atstovų delegaciją sudarė: LR Teisingumo ministerijos Kalėjimų departamento direktorė Živilė Mikėnaitė ir jos patarėjas Antanas Laurinėnas bei resocializacijos skyriaus vyriausioji specialistė Živilė Bagdonaitė, Marijampolės pataisos namų direktoriaus pavaduotojas Regimantas Kavaliauskas, Eurazijos žalos mažinimo tinklo advokacijos konsultantas Daniel Kashnitsky, Vilniaus arkivyskupijos “Caritas” nuteistųjų konsultavimo centro vadovė Raimonda Čižauskaitė, Koalicijos „Galiu gyventi“ tarybos narys, Klaipėdos psichikos sveikatos centro vyriausias gydytojas Aleksandras Slatvickis ir Koalicijos advokacijos vadovas Girvydas Duoblys.

Vizitą finansavo Globalus fondas kovai su AIDS, tuberkulioze ir maliarija pagal regioninį projektą „Žalos mažinimas veikia – finansuokite!” ir Europos Komisija pagal regioninį projektą „Žalos mažinimas veikia! Žalos mažinimo ir ŽIV prevencijos finansavimo gerinimas Europos Sąjungoje“.

TOP