Edukacinė iniciatyva „Be Safe Lab“: geroji žalos mažinimo pasilinksminimo vietose praktika

/ 2024-11-30 / Publikacijos kategorija: Uncategorized

2024 m. Koalicija „Galiu gyventi“ kartu su Respublikiniu priklausomybės ligų centru įgyvendino projektą, skirtą psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijai ir žalos mažinimui pasilinksminimo vietose (muzikos festivaliuose, naktiniuose klubuose). Šio projekto tikslas – informuoti ir konsultuoti pasilinksminimo vietų lankytojus, skatinti saugesnę elgseną bei teikti pagalbą asmenims, vartojantiems psichoaktyviąsias medžiagas.

Koalicija „Galiu gyventi“ yra jau 18 metų aktyviai veikianti nevyriausybinių organizacijų ir ekspertų bendruomenė, dedanti pastangas kurti saugesnę ir sveikesnę visuomenę. Ji organizuoja švietimo veiklas, teikia rekomendacijas valdžios institucijoms bei vykdo informavimo ir konsultavimo paslaugas. Viena iš reikšmingiausių organizacijos veiklų – edukacinė iniciatyva „Saugi erdvė“ („Be Safe Lab“), kuria nuo 2017 m. siekiama mažinti psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo rizikas pasilinksminimo vietose.

„Be Safe Lab“ veikla pasižymi nemoralizuojančiu, negąsdinančiu požiūriu, faktais grįstu bendravimu ir profesionalių specialistų pagalba. Renginiuose įrengtose erdvėse dirba gydytojai, socialiniai darbuotojai, psichologai, apmokyti savanoriai ir kitų sričių specialistai. Informacinėje erdvėje lankytojai gali gauti objektyvios informacijos apie psichoaktyviąsias medžiagas, su jų vartojimu ir maišymu susijusias rizikas, pasidaryti greitąjį ŽIV testą, pasitikrinti blaivumą alkotesteriu ar pasinaudoti kitomis žalos mažinimo paslaugomis (gauti ausų kištukų, atsigerti vandens, gauti gliukozės, kramtomos gumos ir pan.). Emocinės pagalbos erdvėje viso renginio metu teikiama emocinė pagalba asmenims, susidūrusiems su neigiamomis psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo pasekmėmis. Vienas iš edukacinės iniciatyvos „Be Safe Lab“ sėkmės garantų – bendradarbiavimas. Prie iniciatyvos veiklos prisideda Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, asociacija „Demetra“, UAB „Alkotesteris“. Prieš kiekvieną renginį koalicijos „Galiu gyventi“ atstovai susitinka su savivaldybių įstaigomis, policijos ir greitosios medicinos pagalbos ir renginių atstovais pristatyti edukacinės iniciatyvos veiklą ir aptarti bendradarbiavimą.

Įgyvendinant projektą 2024 m. edukacinė iniciatyva „Be Safe Lab“ apsilankė devyniuose renginiuose – „Audra“ (Kaunas), „OLE“ (Palanga), „Saga Perkėla“ (Klaipėda), „Yaga Gathering“ (Varėnos r.), „Ant Bangos“ (Nida), „Granatos“ (Rumšiškės), „Loftas Fest“ (Vilnius), „Riešutinės“ (Vilnius) ir „Unmistakably“ (Vilnius). Šiuose skirtingos apimties renginiuose „Be Safe Lab“ komanda buvo pasiruošusi padėti kiekvienam dalyviui – nuo informacijos suteikimo ir diskusijos apie psichoaktyviąsias medžiagas iki saugios erdvės suteikimo ir emocinės pagalbos. Festivaliuose „Yaga Gathering“ ir „Loftas Fest“ iniciatyva suorganizavo tris diskusijas, kurių metu savo sričių ekspertai dalijosi žiniomis ir įžvalgomis apie psichoaktyviųjų medžiagų tendencijas ir narkotikų politiką. Projekto metu teikiant žalos mažinimo paslaugas informuoti daugiau nei 2400 muzikos festivalių ir vakarėlių lankytojų, emocinė pagalba suteikta 101 asmeniui, blaivumas patikrintas daugiau nei 300 renginių dalyvių, atlikti 240 greitieji užkrečiamųjų ligų testai, išdalyta daugiau nei 800 vienkartinių medžiagų testų, daugiau nei 5000 prezervatyvų. Edukacinės iniciatyvos veikla renginiuose padėjo ne tik didinti visuomenės sąmoningumą ir sumažinti su psichoaktyviųjų medžiagų vartojimu susijusias rizikas, bet ir užmegzti ryšį su renginių dalyviais bei didinti pasitikėjimą žalos mažinimo paslaugomis.

Projekto rezultatai įrodo, kad pagarba, profesionalumas ir nemoralizuojantis požiūris gali tapti galinga jėga, keičiančia rizikingą elgesį į sveikatai palankesnį. „Be Safe Lab“ ne tik užtikrina žalos mažinimo paslaugas, bet ir formuoja naują pasilinksminimo kultūrą, kurioje svarbus sąmoningumas, atsakomybė ir pagalba. Renginių organizatorių susidomėjimas ir lankytojų dėmesys liudija apie šių paslaugų svarbą pasilinksminimo vietose. „Be Safe Lab“ nėra tik iniciatyva – tai geroji praktika ir reikšmingas žingsnis į sąmoningesnę ir sveikesnę visuomenę.

TOP