ŽIV testavimo savaitė lapkričio 17-24 d., 2017
Daugiau nei 600 organizacijų ir institucijų iš 47 PSO Europos regiono šalių su šūkiu „Ištyrimas. Gydymas. Prevencija“ penktą kartą susivienijo tam, kad paskutinę lapkričio savaitę paskatintų žmones tirtis dėl ŽIV, sužinoti, kaip išvengti užsikrėtimo bei kaip elgtis užsikrėtus.
„Nepriimtina, kad 30-50 proc. iš 2,5 milijono prognozuojamų ŽIV užsikrėtusių žmonių Europoje nežino, kad jie yra užsikrėtę. Iš jų 50 proc. diagnozuojami vėlai, kai liga jau pažengusi, ir kada pradelsiamas geriausias laikas pradėti gydymą“, – teigiama Europos ŽIV testavimo savaitės organizatorių „ŽIV Europoje“ pranešime žiniasklaidai.
„Mes siūlome galimybę atlikti ŽIV testą prie keturių akių, nemokamai ir anonimiškai, siekdami sumažinti stigmą, supančią šią ligą. Remiant AIDS sveikatos pasaugos fondui (AHF), ŽIV tyrimą galima atlikti 12-oje miestų: Vilniuje, Klaipėdoje, Kaune, Panevėžyje, Kėdainiuose, Vilkaviškyje, Varėnoje, Visagine, Alytuje, Elektrėnuose, Biržuose ir Šiauliuose“, – sako asociacijos „Demetra“ vadovė Svetlana Kulšis.
Europos ligų kontrolės ir prevencijos centro duomenimis, ŽIV ištyrimo apimtys, ypač tarp labiausiai rizikuojančių asmenų grupių, išlieka mažos, todėl žmonės, nežinodami ŽIV statuso, gali infekciją platinti kitiems. Asociacija „Demetra“ kartu su partneriais, kurių sąrašą galima rasti https://www.demetra.lt/#!/ziv-testavimas, šiuo laikotarpiu kviečia nemokamai ir anonimiškai išsitirti dėl ŽIV ir tyrimo rezultatą sužinoti po vienos minutės.
Europos ŽIV testavimo savaitė vyksta penktą kartą. Šios savaitės organizatoriai ir prie jų prisijungusios organizacijos skelbia šiuos teiginius, kurie yra svarbūs, siekiant UNAIDS 90-90-90 tikslo iki 2020 metų:
- Užtikrinti finansavimą ir nevyriausybinių organizacijų dalyvavimą ŽIV ištyrimo programų kūrime, įgyvendinime ir vertinime.
- Remti ŽIV ištyrimo paslaugas žemo slenksčio kabinetuose, bendruomeninėse organizacijose, kur tyrimus atliktų lygus lygiam konsultantai, taip pat savikontrolės ŽIV testus.
- Pagerinti prieinamumą ir užtikrinti tinkamą greitųjų savikontrolės ŽIV testų kainą.
- Užtikrinti sklandžias sveikatos priežiūros ir gydymo paslaugas visiems pacientams iš karto nustačius ŽIV ligą, kaip tai nurodo PSO ir EACS gairės.
- Suteikti kombinuotų prevencinių priemonių asmenims, kurių ŽIV tyrimas buvo neigiamas, tačiau jie yra nuolatinėje rizikoje užsikrėsti ŽIV (pvz., ŽIV prevencija kalėjimuose).
- Pašalinti teisines prielaidas ypač pažeidžiamiems asmenims, kurios kriminalizuoja narkotikų vartojimą ir laikymą savo reikmėms bei seksualinių paslaugų teikimą.
- Atsisakyti tokių ŽIV ištyrimo formų, kurios pažeidžia savanoriškumo, konfidencialumo ir privatumo principus.
- Užtikrinti duomenų apsaugos ir privatumo klausimus, kurie sukuria kliūtis atlikti tyrimus dėl ŽIV.
- Pašalinti apribojamus, kurie draudžia ŽIV tyrimus bendruomeninėse organizacijose ne medicinos darbuotojams ir savikontrolės ŽIV testus.