Advokacijos mokymai – advokatorių bendruomenės stiprinimas
Koalicija „Galiu gyventi“ vasario 2–3 dienomis Trakuose organizavo trečiąjį – baigiamąjį praktinį advokacijos gebėjimų seminarą tema „Rinktiniai advokacijos plano įgyvendinimo įrankiai“. Baigiamuosius mokymus vedė žinomi žmogaus teisių srities ekspertai, advokacijos praktikai, taip pat praktinius užsiėmimus vedė žiniasklaidos, politikos, valstybės institucijų atstovai.
Dvi dienas nevyriausybinių organizacijų atstovai, padedami patyrusių lektorių, aktyviai dirbo su savo advokacijos planais: formulavo svarbiausias žinutes tikslinėms auditorijoms, planavo konkrečius veiksmus ir priemones. Mokymų metu kiekvienas advokacijos planas buvo gyvai pristatomas ir aptariamas kolegų bei ekspertų. Svarbi praktinių seminarų dalis buvo išmokyti dalyvius efektyviai „parduoti“ savo siūlomus sprendimus, įtikinti jų svarba ir reikšme sprendėjus, žiniasklaidą, visuomenę.
Tuo tikslu buvo pasitelktos vadinamosios situacijų simuliacijos, kai dalyviai gyvai pristatė savo siūlomus sprendimus dalyvavusiems politikui Eligijui Masiuliui, žurnalistei Ritai Miliūtei, valdininko darbo patirtes turinčiam Dr. Rokui Uscilai, kolegoms iš kitų nevyriausybinių organizacijų. Praktinių užsiėmimų metu dalyviai turėjo puikias galimybes įvertinti savo stipriąsias ir silpnąsias puses, tiesiogiai gauti grįžtamąjį ryšį iš patyrusių savo srities ekspertų, tobulinti aiškių žinučių formulavimo, argumentavimo, trumpo ir aiškaus sprendimo išdėstymo įgūdžius. Džiugu, kad kai kurios pristatytos idėjos buvo ne tik įvertintos teigiamai, bet ir sulaukė konkrečių pasiūlymų dėl jų tolimesnio pristatymo realybėje. Pavyzdžiui, Eligijus Masiulis pakvietė atrinktas NVO savo idėjas pristatyti Liberalų frakcijoje, o žurnalistė Rita Miliūtė ketina kai kurias dalyvavusių NVO keliamas problemas ateityje gvildenti televizijos laidose.
Koalicijos „Galiu gyventi“ administracijos direktorė Jurgita Poškevičiūtė džiaugiasi seminaro rezultatais: „Svarbu pažymėti, kad baigiamasis seminaras tapo jungiamąja grandimi tarp dalyvavusių NVO, kurių atstovai ne tik susibičiuliavo, bet jau kuria ateities planus, galvoja, kaip apjungti jėgas siekiant bendrų tikslų advokataujant už žmogaus teises ir kaip šių praktinių advokacijos seminarų metu įgytas žinias efektyviai panaudoti siekiant viešosios politikos pokyčių.“ Direktorė pažymi, kad šis seminaras suteikė dalyviams aiškų supratimą, kad tik kruopščiai planuojama advokacijos veikla gali būti veiksminga, stiprius praktikos pagrindus, nušvietė advokacijos įrankius. Ji viliasi, kad NVO atstovų įgytos žinios bei įgūdžiai darys įtaką sprendimų priėmėjams ir paskatins laukiamus pokyčius viešojoje politikoje.
Baigiamajame seminare taip pat buvo surengti ir trijų geriausių advokacijos planų rinkimai. Planus vertino ir rinko patys dalyviai. Daugumos nuomone, geriausius rezultatus mokymų metu rengiant advokacijos planus parodė šios organizacijos: sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Vilniaus viltis“, „Laisvosios rinkos institutas“, „Gelbėkit vaikus“. Laimėtojai buvo apdovanoti diplomais ir prizais, kurie bus praktiškai naudingi kuriamiems advokacijos planams.
Praktinis advokacijos gebėjimų seminaras tema „Rinktiniai advokacijos plano įgyvendinimo įrankiai“ organizuotas pagal projektą „NVO advokacijos įgūdžių stiprinimas siekiant efektyviai daryti įtaką politikos formavimo procesams“, kuris finansuojamas iš Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo 2009–2014 m. periodo NVO programos Lietuvoje.