ŽIV ištyrimui trūksta valstybinio požiūrio
ŽIV ir AIDS paveiktų žmonių bei jų artimųjų asociacijos „Demetra“ iniciatyva praėjusią savaitę vyko panelinė diskusija dėl ŽIV ištyrimo galimybių Lietuvoje. Diskusijoje dalyvavo Koalicijos „Galiu gyventi“ Tarybos pirmininkė Raminta Štuikytė, Vilniaus priklausomybių ligų centro direktorius Dr. Emilis Subata ir jo pavaduotoja Dr. Aušra Širvinskienė, taip pat organizatoriai, ekspertai ir specialistai iš įvairių gydymo įstaigų, kurios susiduria su ŽIV ištyrimo problema savo pacientų tarpe. Susirinkusieji kalbėjo apie tai, kad Lietuvoje ŽIV ištyrimo testavimo prieinamumas labai ribotas, o tai kelia didžiulį nerimą ne tik dėl sergančiųjų, bet ir visos visuomenės sveikatos.
„Šiandien reikia reabilituoti patį ŽIV ištyrimą“, – diskusijos pradžioje kalbėjo „Demetra“ atstovė Svetlana Kulšis. Pasak jos, visuomenėje vyrauja nuomonė, kad šis tyrimas yra aktualus tiktai tam tikrai siaurai, į rizikos grupę patenkančiai visuomenės grupei. Tačiau eskpertai informavo, kad ŽIV užsikrečia ne tik vartojantys narkotikus ar darbuotojos teikiančios sekso paslaugas, todėl tokį ištyrimą padaryti prieinamą turi būti visuomenės interesas. Koalicijos „Galiu gyventi“ Tarybos pirmininkė Raminta Štuikytė informavo dalyvius, kad Pasaulio Sveikatos Organizacija (PSO) rekomenduoja, kad nevyriausybinės organizacijos taip pat galėtų atlikti greituosius ŽIV ištyrimo testus. Ji pabrėžė, kad testavimas turi būti atliekamas ten, kur yra žmogus, arčiau jo.
„Sveikatos apsaugos ministerija taip pat siūlo NVO rasti būdą bendradarbiauti su sveikatos priežiūros įstaigomis siekiant ŽIV ištyrimą padaryti labiau prieinamą“, – kalbėjo Raminta Štuikytė. Ji įsitikinusi, kad NVO turi vaidinti svarbų vaidmenį sprendžiant ŽIV ištyrimo klausimą – tiek siekiant jo prienamumo, tiek jį atliekant. Ekspertė pabrėžė, kad Lietuvoje siekiant teigiamų pokyčių būtinas valstybinis požiūris ir keitimas įstatyminės bazės, kuri šiandien nėra palanki greitam, paprastam ir prieinamam ŽIV ištyrimui.
Susirinkusieji vieningai pritarė išsakytoms ekspertų nuomonėms ir sutarė toliau keistis informacija, dalintis patirtimi bei inicijuoti bendrai reikalingus sprendimus bei pokyčius.