UNODC: narkotikų vartojimo dekriminalizavimas yra esminė priemonė visuotinei teisei į sveikatą

/ 2015-12-10 / Publikacijos kategorija: Narkotikų politika, Naujienos

„Apsaugoti visuomenės sveikatą yra teisėtas tikslas, tačiau nustatyti baudžiamąsias priemones už narkotikų vartojimą ir disponavimą asmeninėms reikmėms nėra nei būtina, nei proporcinga priemonė. Priešingai, baudimas blogina paveiktų žmonių elgseną, sveikatos būklę ir socialines sąlygas“, – teigiama Jungtinių Tautų Narkotikų ir nusikaltimų prevencijos biuro (UNODC) aiškinamajame dokumente, kurį biuras ketino oficialiai paskelbti per Pasaulinę narkotikų žalos mažinimo konferenciją, kuri 2015 m. spalį vyko Malaizijoje.

Nespėjus šio UNODC dokumento paskelbti oficialiai, jo tekstas pateko į viešumą ir buvo plačiai nušviestas tarptautinės žiniasklaidos. BBC, kuri jau buvo parengusi reportažą apie dokumento paskelbimą, teigia, kad dokumentas nepaskelbtas dėl UNODC patirto politinio spaudimo, nors pats biuras tai neigia.

Tarptautinei narkotikų politikai UNODC pozicija dėl narkotikų vartojimo ir disponavimo asmeninėms reikmėms dekriminalizavimo yra itin svarbi. Iki šiol UNODC tiesiog teigė, kad tarptautinė teisė leidžia dekriminalizavimą. Tuo tarpu nutekintame dokumente aiškiai teigiama, kad narkotikų vartojimo dekriminalizavimas yra esminė priemonė visuotinei teisei į sveikatą užtikrinti ir gali būti būtinas tam, kad JT šalys narės galėtų užtikrinti savo įsipareigojimus tarptautinėms žmogaus teisių konvencijoms. Tolesnį narkotikus vartojančių asmenų kriminalizavimą UNODC traktuoja kaip nebūtiną ir neproporcingą priemonę, įsipareigojimų visuotinei teisei į sveikatą pažeidimą, nes baudimai turi neigiamas pasekmes asmens ir visuomenės saugumui, asmens elgesiui, prieinamumui prie sveikatos ir socialinių paslaugų, taip pat sukelia ligas ir neretai tampa mirties priežastimi.

Su dokumentu galite susipažinti čia (neoficialus vertimas į lietuvių kalbą).

Tagged under:
TOP