Narkotikų vartotojas: gydyti negalima bausti. Kur dėsime kablelį?
Kviečiame į apskrito stalo diskusiją „Lietuva ir UNGASS: pasaulis sieks reformų narkotikų politikos srityje, o kokiu keliu pasuks Lietuva?“, kuri įvyks vasario 29 d. viešbutyje „Panorama“, adresu Sodų g. 14, Vilniuje. Renginio pradžia – 9 val. (programa pridėta). Pagrindiniai organizuojamos diskusijos tikslai yra supažindinti su narkotikų politikos aktualijomis pasaulyje ir Europos Sąjungoje, konkrečiai – pristatyti, kokios temos vyrauja ES (o kartu ir Lietuvos) pozicijoje, rengiamoje šį balandį vyksiančiam UNGASS’ui (JT Generalinės Asamblėjos specialioji sesija narkotikų klausimais) – ypatingą reikšmę turinčiam renginiui, kurio metu po aštuoniolikos metų pertraukos Jungtinės Tautos peržiūrės ir diskutuos apie narkotikų politiką pasaulyje.
Nevyriausybinių organizacijų atstovams kelia nerimą tai, kad Lietuvoje neproporcingai didelis narkotikus vartojančių asmenų kriminalizavimas už smulkius su narkotikų vartojimu ar disponavimu savo reikmėms susijusius nusikaltimus. Žmogui ir visuomenei tai nepadeda, o valstybei kainuoja. Jau ne vienerius metus pasaulyje kalbama apie tai, kad sveikatos ir socialine prasme toks „karas prieš narkotikus“ yra neveiksmingas, o į baudimą nukreiptą valstybės narkotikų politiką reikia keisti į gydymo ir socialinių paslaugų prieinamumą bei plėtrą. Nerimą kelią ir tai, kad nuo balandžio 1 d. įsigalioja nauji įstatymų pakeitimai, pagal kuriuos bausmės už narkotinių medžiagų disponavimą nedideliais kiekiais (t. y. už tik vartoti, o ne prekiauti skirtą medžiagų kiekį) bus baudžiama vien pagal Baudžiamąjį kodeksą. Tai reiškia, kad asmuo už nedidelį kiekį narkotinių medžiagų bus patrauktas baudžiamojon atsakomybėn ir turės teistumą, o tai dar labiau sustiprina į baudimą, o ne į pagalbą, orientuotą valstybės narkotikų politiką.
Pasaulis intensyviai rengiasi UNGASS 2016, kurio metu po aštuoniolikos metų pertraukos Jungtinės Tautos peržiūrės ir diskutuos apie narkotikų politiką pasaulyje. Svarbu pažymėti, kad pasaulis jau pripažįsta, jog pastaruosius aštuoniolika metų investuotos didžiulės lėšos bei baudžiamasis atsakas į narkotikų vartojimą nedavė lauktų rezultatų – nei narkotinių medžiagų vartojimas, nei jų pasiūla pasaulio mastu nesumažėjo. Tai, kad baudimas blogina narkotinių medžiagų paveiktų žmonių elgseną, sveikatos būklę ir socialines sąlygas, teigiama ir Jungtinių Tautų narkotikų ir nusikaltimų prevencijos biuro (UNODC) aiškinamajame dokumente, kurį biuras ketino oficialiai paskelbti per Pasaulinę narkotikų žalos mažinimo konferenciją, vykusią 2015 m. spalį Malaizijoje. Šiame neoficialiai išplatintame, tačiau plačiai tarptautinės žiniasklaidos nušviestame dokumente rašoma, kad apsaugoti visuomenės sveikatą yra teisėtas tikslas, tačiau nustatyti baudžiamąsias priemones už narkotikų vartojimą ir disponavimą asmeninėms reikmėms nėra nei būtina, nei proporcinga priemonė, siekiant mažinti su narkomanija susijusias neigiamas pasekmes. Kokiu keliu pasuks Lietuva? Ar būsime pakankamai drąsūs ir pajėgūs vadovautis visuomenės sveikatos ir saugumo principais pagrįsta narkotikų politika, siekdami teigiamų pokyčių asmeniui ir visuomenei? Ar yra kliūčių Lietuvoje nuo neefektyvaus baudžiamojo atsako, nukreipto į narkotikų vartotojus, pereiti prie kriminalizavimo mažinimo ir įgyvendinti į visuomenės sveikatą orientuotas mokslu pagrįstas priemones? Ar Lietuva apskritai turi aiškias kryptis, tikslus, analize pagrįstus rezultatus duodančią narkotikų politiką? Šie ir kiti klausimai bus keliami diskusijos metu, kurioje pranešimus skaitys Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento, Lietuvos teisės instituto, Vilniaus priklausomybės ligų centro atstovai. Į renginį kviečiami valstybinių institucijų atstovai, atsakingi už narkotikų politikos formavimą, politikai bei žiniasklaidos atstovai.
Diskusijos iniciatoriai ir organizatoriai – Nevyriausybinių organizacijų ir ekspertų koalicija „Galiu gyventi“ kartu su Lietuvos teisės institutu bei Eurazijos žalos mažinimo tinklu. PROGRAMA
Daugiau informacijos:
Ingrida Šulcienė, atstovė ryšiams su visuomene
Koalicija „Galiu gyventi“, mob. 8 618 04691