Lietuvoje atliktas ŽIV/AIDS priežiūros ir gydymo kaskados tyrimas

/ 2017-10-12 / Publikacijos kategorija: Naujienos, ŽIV
2017 m. rugsėjo mėnesį asociacijos „Demetra“ atliktas ŽIV/AIDS priežiūros ir gydymo kaskados tyrimas atskleidė pagrindines problemines ŽIV prevencijos vietas ir parodė,  kaip Lietuva įgyvendina Jungtinių Tautų AIDS programos (UNAIDS) tikslą “90-90-90”. Pasak tyrimo rezultatų, tik šešiolika procentų ŽIV užsikrėtusiųjų yra saugūs aplinkiniams, o likusieji gali perduoti infekciją. Pasirodo, gydymas yra prieinamas vos trečdaliui, o užsikrėtusiųjų konfidencialumas – menkai užtikrinamas.
Tyrimo tikslas buvo sudaryti ŽIV priežiūros ir gydymo kaskadą ir įvertinti sveikatos priežiūros paslaugų teikimą dėl ŽIV/AIDS Lietuvoje. UNAIDS ir partneriai dar 2014 m. sutarė dėl globalių Darnaus vystymosi tikslų, siekdami, kad gydymą gautų tie, kuriems jis reikalingas. Tam būtina, kad iki 2020 metų 90 proc. ŽIV užsikrėtusiųjų žinotų diagnozę, 90 proc. diagnozuotų būtų gydomi antiretrovirusiniais vaistais ir 90 proc. gydomų asmenų kraujyje viruso krūvis būtų neaptinkamas. 90-90-90 matematinis modeliavimas rodo, kad pasiekus šiuos tikslus, 2030 m. bus galima pasiekti epidemijos, kaip problemos, pabaigą. Išanalizavus Lietuvoje prieinamus duomenis, vertinant UNAIDS 90-90-90 tikslą, kaskada rodo, kad Lietuvoje 2016 m.: ŽIV statusą žinojo vidutiniškai 66 proc. asmenų, antiretrovirusinį gydymą gavo 32 proc. asmenų, kuriems jau diagnozuota ŽIV liga. Iš jų viruso krūvis buvo neaptinkamas 82 proc. gydytų pacientų.  Paskutinis prognostinis UNAIDS rodiklis, vertinantis kiek žinančių ir nežinančių savo ŽIV statuso asmenų viruso krūvis yra neaptinkamas, yra 16 proc. arba 4,5 karto mažesnis nuo planuojamo tikslo – 73 proc.
Kaip tyrimo pristatymo ir aptarimo metu tvirtino koalicijos „Galiu gyventi“ vadovė Jurgita Poškevičiūtė, daug kas priklauso nuo medicinos personalo etikos. „Žinoma, reikia sutvarkyti teisinį reguliavimą, bet dar yra ir žmogiškasis konfidencialumo faktorius. Mano konkretus atvejis: dariausi tyrimus, tarp jų – ir ŽIV, pas šeimos gydytoją privačioje klinikoje. Gydytojas kortelėje nerado atsakymo, tad paskambino į registratūrą. Slaugytoja iškišo galvą atidariusi duris: „Gydytojau, ar čia tas atsakymas dėl ŽIV“? Laukiamajame sėdi dešimt pacientų, visi matė, kas įėjo į gydytojo kabinetą“, – komentavo J.Poškevičiūtė.
.
Daugiau skaitykite čia:
.
 .
1
Tagged under: ,
TOP