VšĮ „Resetas” susitikimas su KPLC atstovais dėl drastiškai sumažėjusio pacientų skaičiaus

/ 2015-01-28 / Publikacijos kategorija: Naujienos, Projekto naujienos, Žalos mažinimas, ŽIV, Žmogaus teisės

2015 m. sausio 22 d. narkotikų  vartotojų savitarpio pagalbos organizacija „Resetas“ ir Klaipėdos miesto buvusių bei esamų metadono programos dalyvių iniciatyvinė grupė susitiko su Klaipėdos priklausomybės ligų centro (KPLC) vadovu Liudu Andrikiu bei centro medicinos personalu. Susitikimo iniciatoriai išreiškė susirūpinimą dėl stipriai sumažėjusių gydymo farmakoterapiniais opioidiniais preparatais (metadono programos) apimčių KPLC. Šiuo metu šioje programoje liko vos 13 pacientų, nors dar visai neseniai priklausomybę nuo opiatų  metadonu gydėsi arti 100 asmenų.

Pasak VšĮ „Resetas“ vadovo Svajūno Čioraičio, esami ir buvę pacientai skundžiasi, kad yra primygtinai spaudžiami mažinti vaistinių opioidinių preparatų dozes, nes tikimasi, kad šitaip jie greičiau „pasveiks“ ir „sėkmingai“ baigs gydymo programą. Pacientų įvardijamos jiems skiriamos vaistų dozės yra dešimtimis kartų mažesnės nei tipinės vidutinės Europos Sąjungos šalyse tokiam gydymui taikomos veiksmingos dozės. Kai kurie pacientai jau ieškojo galymybės atnaujinti gydymą kitoje Klaipėdos gydymo įstaigoje, tačiau gydymo metadonu programa veikia tik KPLC.

KPLC pripažįsta, kad yra stengiamasi mažinti medikamentų dozes. Viena iš įvardijamų priežasčių –  ribotos finansinės galimybės 2014 m. pabaigoje. Pasak S.Čioraičio, tai yra grubus pažeidimas, nes paciento sveikata ir savijauta tampa priklausoma nuo įstaigos finansų būkės.

Farmakoterapija vaistiniais opioidiniais preparatais yra mokslo įrodymais pagrįstas vienas iš veiksmingų priklausomybės nuo opiatų gydymo būdų, ypač tada, kai yra didelė tikimybė užsikrėsti ŽIV bei virusiniai hepatitai B ir C.  Tai ir veiksmingas narkotikų žalos mažinimo būdas, nes jis žymiai sumažina mirties nuo perdozavimo riziką, kitas su švirkštimusi susijusių sveikatos sutrikimų (trofinės opos, sepsio ir kt.) rizikas, mažina nusikalstamumą ir sudaro sąlygas nuo narkotinių medžiagų priklausomiems asmenims gauti tolesnę gydymo ar socialinę pagalbą. Nuo 2010 m. besigydančių pacientų skaičius Lietuvoje kasmet mažėjo.

TOP