Lietuvos valdžia nesiliauja ignoravusi sąlygų, iššaukusių ŽIV protrūkį kalėjimuose

/ 2014-05-09 / Publikacijos kategorija: Naujienos, Projekto naujienos

Koalicijos „Galiu gyventi“ ir Eurazijos žalos mažinimo tinklo atstovai šią savaitę Ženevoje pristatė šešėlinę ataskaitą apie sveikatos paslaugų prieinamumą ŽIV ir AIDS paveiktiems asmenims, įskaitant narkotikų vartotojus, Jungtinių Tautų Ekonominių, socialinių ir kultūrinių teisių komitetui. Pateiktoje šešėlinėje NVO ataskaitoje atkreiptas dėmesys į ŽIV ištyrimo trūkumą, prastą opioidinės priklausomybės gydymo bei žemo slenksčio kabinetų prieinamumą. Ir nors šiemet Lietuva švenčia narystės Europoje Sąjungoje dešimtmetį, mūsų šalis lieka vienintelė iš 28 jos narių, kuri nefinansuoja ŽIV ištyrimo labiausiai ŽIV paveiktoms visuomenės grupėms, tokioms kaip švirkščiamųjų narkotikų vartotojai.

Nevyriausybinės organizacijos – Koalicija „Galiu gyventi“ ir Eurazijos žalos mažinimo tinklas – pristatė  šešėlinę ataskaitą, kaip atsvarą mūsų Vyriausybės pateiktai ataskaitai apie tai, kaip Lietuvai sekasi įgyvendinti žmogaus teises, tarp jų – ir teisę į sveikatą. Jungtinės Tautos kviečia NVO teikti šešėlines ataskaitas siekiant objektyvumo ir nešališkumo vertinant, kaip valstybės laikosi tam tikrų žmogaus teisių standartų. 

Koalicijos „Galiu gyventi“ ir Eurazijos žalos mažinimo tinklo šešėlinė ataskaita pristatyta Ženevoje tuo pat metu, kai Jungtinių Tautų Ekonominių, socialinių ir kultūrinių teisių komitetas viešai nagrinėjo antrąją oficialią Lietuvos valstybės ataskaitą apie Lietuvos pažangą nuo 2004 m. ekonomikos, socialinių ir kultūrinių teisų srityje.

Pilietinės organizacijos Ženevoje pažymėjo, kad, nors Lietuva padarė pažangą šalies demokratinio valdymo ir ekonomikos srityse, tebeliko didžiulių spragų, tarp kurių – gydymo prieinamumas ŽIV ir AIDS rizikos grupėms, įskaitant švirkščiamųjų narkotikų vartotojus. NVO atstovai atkreipė Jungtinių Tautų komiteto narių dėmesį, kad Lietuvos valstybės pateiktoje ataskaitoje nieko neminima apie itin ribotą sveikatos paslaugų prieinamumą ŽIV ir AIDS didžiausioms rizikos grupėms, įskaitant švirkščiamųjų narkotikų vartotojus.

NVO reiškia nerimą, kad Lietuvos vyriausybė nesiliauja ignoravusi sąlygų, iššaukusių ŽIV protrūkį kalėjime 2002 m. Nepaisant to, kad iki šiol užsikrėsti ŽIV labiausiai rizikuoja švirkščiamųjų narkotikų vartotojai bei asmenys, esantys laisvės atėmimo įstaigose, Lietuvos vyriausybė nesuteikia jokių narkotikų žalos mažinimo paslaugų įkalinimo įstaigose, įskaitant gydymą opioidiniais preparatais. Gyvybes gelbėjantis gydymas, kuriuo narkotikus vartojantis asmuo sėkmingai naudojosi laisvėje, jam patekus į kalėjimą yra nutraukiamas, o tai yra ypač grubus žmogaus teisių pažeidimas.

Pilietinės visuomeninės grupės taip pat praneša, kad tarp kitų Jungtinių Tautų Ekonominių, socialinių ir pilietinių teisių komitetą neraminančių probemų – Lietuvos vyriausybės 2011 m. priimtas sprendimas nutraukti gyvybes gelbstintį gydymą asmenims, vartojantiems švirkščiamuosius narkotikus. Dėl šio Lietuvos vyriausybės sprendimo stipriai padidėjo užsikrėtimo ŽIV ir hepatitu C rizika asmenims, vartojantiems švirkščiamuosius narkotikus ir iškilo grėsmė visuomenės sveikatai.

Jungtinių Tautų Ekonominių, socialinių ir kultūrinių teisių komitetas susitikime su Lietuvos vyriausybės atstovais dėl Lietuvos padarytos pažangos žmogaus teisių srityje, pateikė konkrečių klausimų ir apie narkotikų vartojimą kalėjimuose, apie tai, kaip mažinama narkotikų švirkštimosi sukeliama žala ir kodėl Lietuvoje vis dar aplaidžiai žiūrima į priklausomybės gydymą vaistiniais opioidiniais preparatais, kurio nauda užkertant kelią ŽIV ir gerinant narkotikų vartotojų sveikatos būklę yra įrodyta. Komitetas pateiks oficialų Lietuvos ataskaitos vertinimą 2014 m. gegužės 23 d.

NVO ir ekspertų Koalicija „Galiu gyventi“ ir Eurazijos žalos mažinimo tinklas toliau stebės, kokios bus JT komiteto rekomendacijos Lietuvai ŽIV prevencijos klausimais ir kaip Lietuva jas įgyvendins.

Daugiau apie ataskaitą:

Pateiktoje šešėlinėje NVO ataskaitoje atkreiptas dėmesys į ŽIV ištyrimo trūkumą, ribotą opioidinės priklausomybės gydymo vaistais bei žemo slenksčio kabinetų prieinamumą. Išvadose pateikti siūlymai užtikrinti teisę į medikamentinį priklausomybės gydymą įkalinimo įstaigose asmenims, kurie laisvėje tokį gydymą gavo; užtikrinti veiksmingą ŽIV prevenciją skiriant deramą finansavimą priklausomybės gydymui asmenims, narkotikus vartojantiems švirkščiamuoju būdu, užtikrinti narkotikų žalos mažinimo programų prieinamumą ir tinkamą jų finansavimą iš valstybės biudžeto;  užtikrinti valstybės finansavimą ŽIV ištyrimui labiausiai pažeidžiamoms visuomenės grupėms. Dokumentas

Daugiau informacijos:

Koalicija „Galiu gyventi“: Jurgita Poškevičiūtė

Tel. +37069957652

El.paštas jurgap@osf.lt

Euražijos žalos mažinimo tinklas: Eka Iakobishvili (anglų ir rusų k.)

Tel.+37061155098

El.paštas eka@harm-reduction.org

TOP